ГОЛОВНА    Новини    Наше місцезнаходження    Наступний захід    Контакти    Задати запитання   

! Фотозвіти
Загальна інформація
Проживання в Карпатах і Львові
Індивідуальні тури (VIP рафтинг)
Додаткові послуги
Цікаві місця на маршруті
Партнерство
Школа інструкторів
Словник рафтера
Словник спелеолога
Гумор

Поради для зимових походів у Карпати

Зимові походи в Карпатські гори завжди зачаровують красою природи та чистотою холодного повітря. Проте туристам, а особливо новачкам, не варто забувати і про підвищену небезпеку, яку несуть засніжені гори та холодний вітер. До найчастіших помилок та проблем можна віднести наступні: переохолодження, дизорієнтування та лавинна небезпека. Усіх цих проблем можна легко уникнути, якщо керівником групи під час зимового походу є досвідчений інструктор альпініст.

Переохолодження - найпоширеніша недуга, яка спостерігається під час зимових походів у Карпатах. Причин для цієї проблеми може бути безліч, але загалом вони пов`язані зі спорядженням. Так, неякісне взуття, яке пропускає вологу може призвести мінімум до дискомфорту з мозолями до обмороження. Основне правило для вибору взуття - трекінгові черевики, які вже перевірені осінніми походами або навіть просто розношене за кілька днів до походу в місті. Заборонено брати в похід повністю нове взуття: в найнезручніший момент під час сходження може почати натирати ступню. Також не можна сильно шнурувати черевики, оскільки в стисненій ступні ускладнюється кровообіг, що так само збільшує ризик обмороження. Далі варто черговий раз нагадати про строгу заборону джинсів та джинсового одягу в походах, який збирає усі недоліки походного одягу: джинси важкі, холодні, швидко намокають та надзвичайно повільно сохнуть. Спеціалісти Центру Рафтингу рекомендують вдягати лижний костюм, в якому комфортно йти та швидко сушити. Бахіли та гамаші вдягаються зверху на взуття та не дають снігу набитися зверху в черевик. Дві пари рукавиць, шапка та трекінгова чи лижна палиця - це теж обов`язкові атрибути зимових походів у гори. Переохоложення також важко заробити, якщо в групі більше семи-десяти учасників.

Дизорієнтування - ще одна популярна зимою проблема, з якою стикаються туристи. Причина полягає в тому, що, по-перше, зимою світловий день вдвічі коротший за літній. По-друге, погода взимку набагато частіше приносить сурпризи у вигляді завірюх чи навіть звичайного снігу, через що видимість наближаєтья до нуля. По-третє взимку вітер надуває сніг не рівномірно на вершини та перемички, що часто збиває навіть досвідчених туристів з правильного шляху. Уникнути таких неприємностей дозволить найстаріший навігаційний пристрій - компас та карта маршруту. Також на протязі всього маршруту по Чорногірському хребті керівники груп повинні мати переносні радіостанції для зв`язку з рятувальними загонами в Лазещині, Верховині та Ворохті. З навігаційних приладів також рекомендовано мати кишеньковий GPS, але перед виїздом обов`язково потрібно перевірити наявність відповідних до маршруту карт. Основна порада для туристів, які загубилися - при перших ознаках дизорієнтування відразу повертатися назад по власним слідам.

Лавини в Карпатах щороку забирають від десяти життів туристів, лижників та навіть рятувальників. Для максимального інформування туристів інструктори Центру Рафтингу проводять спеціальні заняття семінарного типу перед кожним сходженням і походом незалежно від підготовки та індивідуальної майстерності учасників. Загалом можна точно сказати, що через домінування південного вітру взимку варто проходити перемички з максимально південного боку, оскільки з північного боку завжди присутні снігові карнизи та надуви. Досвідчені інструктори Центру Рафтингу наполегливо рекомендують відмовитися від зв`язок, оскільки 90% тих, хто йде в зимовий похід у Карпати не вміє правильно зарубувати бухту в сніг і банально не має спеціального льодоруба. Тільки через цю помилку минолого року загинула зв`язка туристів під час сходження на Говерлу, коли одни з них обвалив сніговий карниз.

Найважливіший фактор виживання в екстримальній ситуації в Карпатах зимою - це адекватність, досвід та навики інструктора або керівника групи. Центр Рафтингу радить ЗАВЖДИ вимагати від того, хто називає себе інстуктором, посвідчення інструктора або книжку спортсмена - альпініста. Якщо провідник відмовляється пред`явити хоча б один документ, від його послуг потрібно відмовитися, ажде це зайві ризики для всієї групи. Обов`язково пам`ятайте: зимові походи в Карпати не можна порівнювати з літніми, а кожного року від порад недосвідчених і просто некомпетентних інструторів у горах гинуть туристи.

В будь-якому випадку завжди краще відмовитися від участі в зимовому поході, ніж потім вирішувати проблеми в горах. Телефони оперативно-пошукових загонів рятувальників можна знайти на сайті Центру Рафтингу.
 

   
Google